Od marca 2021 roku pojawią się nowe etykiety energetyczne i zmienione klasy efektywności energetycznej dla urządzeń gospodarstwa domowego. Tutaj znajdziesz wszystkie istotne informacje na ten temat.
Etykieta energetyczna (lub etykieta UE) zawiera informacje o danych dotyczących niskiego zużycia energii i wody dla głównych urządzeń gospodarstwa domowego od 1996 r. Jest to wymagane przez prawo i jest umieszczane na produkcie, zarówno w sklepach, jak i na stronach internetowych sprzedawców detalicznych.
Etykieta energetyczna ma na celu przedstawienie danych dotyczących efektywności energetycznej klienta na pierwszy rzut oka, aby umożliwić lepsze porównanie z innymi produktami.
Z biegiem czasu urządzenia gospodarstwa domowego stały się bardziej kosztowne i energooszczędne. Z tego powodu etykieta UE jest obecnie aktualizowana.
Unia Europejska wydała obowiązkową aktualizację obecnej etykiety energetycznej dla następujących kategorii produktów:
• Pralki
• Pralko-suszarka
• Lodówki / zamrażarki
• Zmywarka
Od marca 2021 r. Sama etykieta musi być widoczna na wszystkich urządzeniach
Co dokładnie się zmienia w klasach efektywności energetycznej?
W rzeczywistości jest to całkiem proste: zwykłe klasy „Plus”, takie jak A +++, A ++ i A +, zostały zastąpione jednolitą skalą zużycia energii od A do G. Siedmiostopniowa skala kolorów zostaje zachowana. Ze względu na zmienione metody pomiaru nie ma możliwości zamiany starej etykiety na nową. Możliwe są tylko przybliżone informacje.
Na razie zmiany nie będą miały wpływu na suszarki bębnowe, piekarniki i okapy. Oczekuje się, że zostaną one zmienione od 2022 r. Jest więc całkiem możliwe, że obok suszarki A +++ znajdziesz pralkę klasy C.
Europejskie stowarzyszenie producentów (APPLIA) wyjaśnia tło przeglądu, terminy, obowiązki producentów i sprzedawców detalicznych, nowe wymogi dotyczące ekoprojektu w odniesieniu do efektywnego gospodarowania zasobami oraz samą nową etykietę energetyczną. Konsumenci zobaczą nowe etykiety na urządzeniach dopiero od 1 marca 2021 r.
W ramach procesu standaryzacji poprzednie klasy „Plus” (A +++, A ++ i A +) zostały również zastąpione dla zmywarek jednolitą skalą od A do G. Zgodnie z poprzednią normą, nowa energia klasa sprawności B odpowiada w przybliżeniu urządzeniu z A +++ -23%.
1. Kod QR
2. Klasa efektywności energetycznej
3. Zużycie energii w kWh / 100 cykli operacyjnych Eco
4. Liczba standardowych kompletów naczyń
5. Zużycie wody w litrach / cykl operacyjny Eko
6. Czas trwania cyklu „Eco”
7. Emisja hałasu wyrażona w dB (A) re 1 pW i klasa emisji hałasu
Na etykietach lodówek i zamrażarek będzie również umieszczony kod QR, który prowadzi do unijnej bazy danych produktów EPREL. Tam znajdziesz dalsze informacje na temat etykiety energetycznej i karty danych produktu odpowiedniego urządzenia.
Poprzednie klasy plus (A +++, A ++ i A +) nie będą już miały zastosowania do obszaru chłodzenia i zamrażania. Dostępne klasy efektywności energetycznej wahają się wówczas od A do G. Nowa klasa efektywności energetycznej A odpowiada urządzeniu z A +++ - 60% zgodnie z poprzednią normą.
Tak jak poprzednio, corocznie raportowane jest zużycie energii elektrycznej.
Nowe klasy hałasu A-D są nowe, aby zwiększyć przejrzystość poziomu hałasu w dB (A).
1. Kod QR
2. Klasa efektywności energetycznej
3. Zużycie energii w kWh / rok (mierzone w nowych standardowych warunkach)
4. Całkowita objętość wszystkich zamrażanych komór
5. Całkowita objętość wszystkich niezamrożonych komór
6. Emisja hałasu wyrażona w dB (A) re 1 pW i klasie emisji hałasu
Na etykiecie chłodziarki do wina będzie również kod QR, który prowadzi do unijnej bazy danych produktów EPREL. Tam znajdziesz dalsze informacje na temat etykiety energetycznej i karty danych produktu odpowiedniego urządzenia.
Poprzednie klasy plus (A +++, A ++ i A +) nie będą już miały zastosowania do obszaru chłodzenia. Dostępne klasy efektywności energetycznej wahają się wówczas od A do G.
Tak jak poprzednio, corocznie raportowane jest zużycie energii elektrycznej.
Nowe klasy hałasu A-D są nowe, aby zwiększyć przejrzystość poziomu hałasu w dB (A).
1. Kod QR
2. Klasa efektywności energetycznej
3. Zużycie energii w kWh / rok (mierzone w nowych standardowych warunkach)
4. Liczba standardowych butelek wina, które można przechowywać
5. Emisja hałasu wyrażona w dB (A) re 1 pW i klasa emisji hałasu
Oprócz zmienionych klas efektywności energetycznej od 1 marca 2021 r. Obowiązuje również nowe rozporządzenie w sprawie ekoprojektu. Reguluje ono przyjazne dla środowiska projektowanie produktów, minimalną dostępność części zamiennych oraz możliwość recyklingu i naprawy.
Celem jest zmniejszenie wpływu sprzętu AGD na środowisko, biorąc pod uwagę cały cykl życia.