powrót

Historia KitchenAid

Mikser ma już 95 lat!

Ciekawa historia epokowego wynalazku sięga doby rewolucji technicznej początków ubiegłego wieku, kiedy to inżynier Herbert Johnston z małego miasteczka Midwest w USA, wynalazł sposób na zmechanizowanie ręcznej pracy piekarzy. Pomysł polegał na wprawieniu narzędzia maszyny w specyficzny ruch "planetarny", naśladujący ręczne wyrabianie ciasta. W 1908 roku powstał prototyp urządzenia jego konstrukcji, który został entuzjastycznie przyjęty przez zawodowców. Maszyna na zawsze odmieniła życie piekarzy pracujących dotąd ręcznie. Kilka lat później potężny mikser firmy Hobart znalazł się w wyposażeniu okrętów bojowych marynarki USA. 

Linia zminiaturyzowanych maszyn opartych na tej samej konstrukcji, po opatentowaniu w 1919 roku, weszła do produkcji pod marką KitchenAid. Wkrótce miksery planetarne stały się standardowym wyposażeniem wszystkich większych piekarni. Mimo że na początku były to prawdziwe "brzydkie kaczątka", weszły przebojowo do kuchni domowych uwielbiane przez panie domu. Ówczesna prasa prześcigała się nad nimi w zachwytach. Na opis nowych, rewelacyjnych pomocników kuchennych można natknąć się także w polskich książkach kucharskich z tamtych czasów. Przez długie lata miksery były nieustannie modyfikowane i ulepszane, a produkcji przyświecała niezmiennie dbałość o wysoką jakość produktu. Produkcja odbywa się do dziś w fabryce w Springfield, w stanie Ohio.

Prawdziwym milowym krokiem na drodze rozwoju KitchenAid stało się zatrudnienie w 1936 roku światowej sławy projektanta i stylisty Egmonta Arensa. Nowe modele jego projektu miały stać się kanonem nowego designu i uzyskały mnóstwo nagród oraz trwałe miejsce w galeriach i muzeach sztuki współczesnej na całym świecie.

W 1955 model „K” miksera KitchenAid wzbudził sensację na targach sztuki użytkowej w Atlantic City, pojawiwszy się tam w całej gamie kolorów. Został zrobiony wielki krok w kierunku zwiększenia atrakcyjności jego wyglądu od czasu powstania pierwszych maszyn zawodowych.Od 1994 roku KitchenAid stale wzbogaca paletę kolorów (dziś jest ich 20), zachowując charakterystyczne cechy.

Piękno miksera tkwi nie tylko w wystylizowanej formie, lecz także w sile, wydajności i jego profesjonalnych możliwościach. W całości wykonany z metalu, mocny i trwały, ma rozwiązania techniczne stosowane w urządzeniach dla zawodowców. Wykonuje więc z łatwością najtrudniejsze prace w kuchni, uznawany do dziś jako świetne, poręczne i wielofunkcyjne urządzenie nie tylko do mieszania, ubijania i wyrabiania ciast z niezrównanym napowietrzaniem, lecz także do tarcia, mielenia, przecierania i wałkowania oraz innych żmudnych kuchennych czynności.

Niezmiennie pożądany i używany w szanujących się kuchniach, barach, piekarniach i cukierniach na całym świecie, jest także marzeniem entuzjastów domowego gotowania.

Stale nie do pobicia, przetrwał próbę czasu i wtopił się na stałe w życie codzienne nie tylko Ameryki, stając się jednym z jej symboli.

Od 2001 roku, mikser Artisan KitchenAid do użytku domowego, ubrany kolorowo i wyposażony w nowe akcesoria, stoi pierwszy w szeregu całej linii domowych urządzeń z górnej półki, o nazwie Artisan - wyrafinowanej w swoim stylu, wyglądzie i sposobie wykonania. Wszystkie mają w konstrukcji rozwiązania techniczne stosowane tylko w urządzeniach dla zawodowców. Kolekcja obejmuje dziś także blender ręczny i kielichowy, tostery, ekspres do espresso, młynek do kawy, malakser, gofrownicę i czajnik elaktryczny.